Aktualności archiwum

Strategia ochrony rysia - warsztat w Rzeszowie

2010-11-27 | Strategia ochrony rysia - warsztat w Rzeszowie

W siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie odbyły się III warsztaty poświęcone opracowaniu strategii ochrony rysi w Polsce, realizowane w ramach projektu koordynowanego przez SGGW. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele SDN WILK, którzy zaprezentowali wykład pt. "Konflikty między rozwojem infrastruktury regionu Karpat a ochroną dużych drapieżników".

Monitoring wilka w Przemkowskim PK

2010-11-22 | Monitoring wilka w Przemkowskim PK

Przemkowski Park Krajobrazowy to północno-wschodni fragment Borów Dolnośląskich. Od kilku lat prowadzimy tu monitoring wilków. Zbieramy informację o liczebności populacji, statusie rozrodczym, użytkowaniu siedlisk, a także o diecie drapieżnikow i ich wpływie na populację dzikich zwierząt kopytnych. W pracach terenowych bierze udział grono naszych członków, wśród których najbardziej aktywni to: Zbigniew Skibiński, Sławomir Mendel i Robert Dobosz. W tym roku zastosowaliśmy do monitoringu także fotopułapki. Poniżej kilka najnowszych zdjęć wilków wykonanych przy użyciu tych urzadzeń przez Zbyszka Skibińskiego i Sławka Mendla. Zobaczcie zdjęcia w Fotorelacjach.

Seminarium dla brytyjskich studentów

2010-11-21 | Seminarium dla brytyjskich studentów

W Beskidzie Żywieckim przeprowadziliśmy kolejne seminarium poświęcone dużym drapieżnikom. Tym razem wzięli w nim udział studenci kierunku Animal Management z Wiltshire College z Wielkiej Brytanii. W zajęciach, będących częścią kursu Animal Science and Management, wzięło udział 11 osób. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać serii wykładów, nauczyć się wykorzystywania różnorodnych metod badawczych, a także osobicie potropić drapieżniki w terenie.

Nowy artykuł naukowy o wilkach

2010-11-20 | Nowy artykuł naukowy o wilkach

Dostępny jest już w Internecie kolejny artykuł naukowy poświęcony migracji i korytarzom ekologicznym dla wilków w Polsce pt. "Analyses of least cost paths for determining effects of habitat types on landscape permeability: wolves in Poland". Jego autorami są specialiści z Zakładu Badania Ssaków PAN (dr Maren Huck, prof. Włodzimierz Jędrzejewski, mgr Tomasz Borowik, prof. Bogumiła Jędrzejewska) oraz Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" (dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek). Artykuł dostępny jest w całości pod adresem: http://www.springerlink.com/content/xp8u4748276811j4/ Tekst ukaże się wkrótce na łamach Acta Theriologica.

Monitoring przejścia dla zwierząt w Lalikach na S69

2010-11-11 | Monitoring przejścia dla zwierząt w Lalikach na S69

Przejście dla zwierząt w Lalikach (woj. śląskie), w ciągu drogi ekspresowej S-69, to 200 m długości estakada. Jej lokalizację i wymiary skutecznie wynegocjowały z GDDKiA organizacje pozarządowe. Od czasu wybudowania drogi Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" prowadzi monitoring użytkowania przejścia przez zwierzęta. Od lipca badania prowadzone są przy wykorzystania specjalnego szerokiego pasa z piaskiem, na którym rejestrowane są tropy przechodzących zwierząt. Pas zainstalowany został na prośbę SDN WILK przez katowicki oddział GDDKiA. Wyniki monitoringu za okres od lipca do października pokazały, że przejście jest bardzo intensywnie wykorzystywane przez dzikie zwierzęta. Zarejestrowaliśmy tu do tej pory 15 gatunków ssaków, w tym 5 gatunków ściśle chronionych i 2 gatunki częściowo chronione. Średnio dziennie notujemy tu ponad 20 przejść zwierząt. Są wśród niech nie tylko gatunki o niwielkich rozmiarach, jak np. łasice, gronostaje i wydry, ale także zwierzęta duże - jelenie, sarny i dziki. Badania koordynuje dr Robert Mysłajek i dr Sabina Nowak, a w pracach terenowych brało do tej pory udział liczne grono członków i współpracownikom SDN WILK: Korneliusz Kurek, Katarzyna Tołkacz, Olga Boryczka, Natalia Kisza, Arkadiusz Kałwa, Marek Gańczorz oraz Paweł Barbulant, którym serdecznie dziękujemy!

Warsztaty nt. strategii ochrony niedźwiedzia

2010-11-09 | Warsztaty nt. strategii ochrony niedźwiedzia

8-9 listopada 2010, w Krakowie, odbyły sie warsztaty poświęcone opracowaniu strategii ochrony niedźwiedzia brunatnego warunkującej trwałość populacji gatunku w Polsce, realizowane w ramach projektu koordynowanego przez SGGW. Ze strony SDN WILK w warsztatach wzięli udział dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek, który przedstawili wykład pt. "Monitoring duzych drapiezników w Polsce - dotychczasowe doświadczenia z ogólnopolskiej inwentaryzacji wilka i rysia".

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski