Aktualności archiwum

W Komisji Europejskiej rozmawiano o wilkach

2009-09-24 | W Komisji Europejskiej rozmawiano o wilkach

W Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej ds. Wilka, w której pracach biorą udział przedstawiciele ministerstw środowiska państw członkowskich UE oraz eksperci, m. in. członkowie Large Carnivore Initiative for Europe SSC/IUCN. Wśród grona zaproszonych ekspertów była także dr Sabina Nowak z SDN WILK, która przedstawiła sposoby osiągania korzystnego statusu ochronnego wilka w Europie.

Pomagamy rysiom wraz z Royal Canin

2009-09-23 | Pomagamy rysiom wraz z Royal Canin

Od ponad 40 lat firma Royal Canin zaangażowana jest w promowanie zdrowia psow i kotow poprzez zdrowe żywienie. Royal Canin wprowadziła innowacyjne rozwiązania w produkcji opakowań oraz pozyskiwania do nich surowcow. Wynikiem tych działań jest, między innymi nowe opakowanie wykonane z surowców całkowicie podlegających procesowi recyklingu. Co więcej część dochodu ze sprzedaży produktu w nowym opakowaniu EKO zostanie przekazana organizacjom działającym na rzecz ochrony rysia w Polsce, m. in. Stowarzyszeniu dla Natury "Wilk". Ryś euroazjatycki jest największym dzikim kotem w Polsce i trzecim co do wielkości drapieżnikiem żyjącym w naszym kraju. Liczebność populacji rysia w Polsce szacowana jest na ok.200 osobników. Występuje on wyłącznie na rozległych kompleksach leśnych, o zróżnicowanej strukturze i gęstym podszyciu. Od 1995 roku ryś jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym, wymagającym ochrony czynnej.

Obecność wilka ratuje ekosystemy leśne

2009-09-18 | Obecność wilka ratuje ekosystemy leśne

W artykule zamieszczonym w najnowszym numerze prestiżowego czasopisma naukowego "Biological Conservation" (142, 11), Robert L. Beschta i William J. Ripple ze szkoły leśnictwa Uniwersytetu Stanowego Oregonu (USA) przedstawili interesującą syntezę badań nad wpływem obecności dużych drapieżników na funkcjonowanie ekosystemów leśnych w pięciu parkach narodowych (Olympic, Yosemite, Yellowstone, Zion i Wind Cave). Badania potwierdziły ogromny negatywny wpływ ssaków kopytnych na zbiorowiska leśne, który następował po wytępieniu dużych drapieżników. Autorzy podkreślają konieczność odbudowy populacji drapieżników, a zwłaszcza populacji wilka, w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania lasów. Wskazując na wielu przykładach pozytywny wpływ reintrodukcji wilka, na restytucję ekosystemów zdegradowanych przez dzikie kopytne.

SDN WILK w Species Survival Commission IUCN

2009-09-14 | SDN WILK w Species Survival Commission IUCN

Dr Sabina Nowak - prezes SDN WILK, została członkinią Europejskiej Inicjatywy ds. Dużych Drapieżników (Large Carnivore Initiative for Europą - LCIE). LCIE jest formalnie częścią Komisji ds. Przetrwania Gatunków Światowej Unii Ochrony Przyrody (Species Survival Commission IUCN) i zajmuje się problemami ochrony niedźwiedzi, wilków, rysi i rosomaków w Europie. Członkami LCIE są eksperci z większości krajów Europy, dr Nowak jest przedstawicielką ze strony Polski.

Ryjówki Beskidu Śląskiego

2009-09-13 | Ryjówki Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski objety jest ochroną w formie parku krajobrazowego, utworzono tu również obszar Natura 2000. Poznanie fauny ssaków Beskidów jest wciąż fragmentaryczne. Aby wypełnić tą lukę, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" prowadzi badania faunistyczne, których wyniki publikujemy na łamach czasopism naukowych. W najnowszym numerze (tom 52, zeszyt 1) "Fragmenta Faunistica" ukazał się artykuł prezenzujący wyniki badań nad ryjówkami Beskidu Śląskiego, którego autorami są mgr inż. Robert Mysłajek, dr Sabina Nowak i mgr Korneliusz Kurek. W trakcie badań udało nam się stwierdzić obecność 6 gatunków ryjówek - ryjówkę aksamitną, ryjówkę malutką, ryjówkę górską, rzęsorka rzeczka, rzęsorka mniejszego oraz zębiełka karliczka. Wszystkie gatunki objęte są ochroną gatunkową, a rzęsorek mniejszy umieszczony jest także w "Polskiej czerwonej księdze zwierząt".

Ogólnopolska Konferencja Teriologiczna

2009-09-08 | Ogólnopolska Konferencja Teriologiczna

7-8 września 2009, na Wydziale Biologii Uniwewrsytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja Teriologiczna, zorganizowana przez Zakład Zoologii Systematycznej. Podczas konferencji przedstawiliśmy trzy referaty: (1) Rozmieszczenia, liczebność i skład pokarmu wilków Canis lupus rekolonizujących kompleksy leśne Polski Zachodniej (dr Sabina Nowak), (2) Żerowanie i skład pokarmu borsuków Meles meles w strefach wysokościowych w Beskidach Zachodnich (mgr inż. Robert Mysłajek) oraz (3) Przebieg rojenia się nietoperzy przy otworach jaskiń w Karpatach Zachodnich (mgr Korneliusz Kurek).

Alan podąża na wschód

2009-09-07 | Alan podąża na wschód

Wilki Alan, śledzony za pomocą obroży z nadajnikiem telemetrycznym, wciąż wędruje przez wschodnią Europę. Po kilku dniach spędzonych na Litwie, na której odwiedził m. in. lasy na południe od Wilna, przekroczył ponownie granicę z Białorusią.

Uwaga na

2009-09-04 | Uwaga na "borsucze sadło"

Jednym z powodów polowań na borsuki, a także kłusowania tego gatunku, jest tłuszcz, który gromadzi on pod skórą, żeby przetrwać zimę. Cena tego specyfiku, nazywanego borsuczym sadłem, osiąga znaczne wartości w pokątnym handlu i na stronach internetowych. Zadziwiające jest, że pomimo gwałtownego rozwoju medycyny i farmakologii, wciąż są w Polsce osoby wierzące w cudowne właściwości borsuczego sadła. Tymczasem nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dla takich nadzwyczajnych własności. Jest to zwykła zwierzęca tkanka tłuszczowa, wytworzona ze wszystkiego, co borsuk podczas nocnego żerowania znajduje w lesie, na polach, w sadach i na śmietnikach. Ze względu na obecność gruczołów zapachowych, tłuszcz ten ma specyficzny, mocno piżmowy zapach. Zgodnie z polskim prawem sprzedaż specyfików podszywających się pod produkty leczniecze jest nielegalna. Zainteresowanych odsyłamy na stronę Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego do działu "Sfałszowane produkty lecznicze".

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski