Aktualności archiwum

Alan wędruje na wschód

2009-05-28 | Alan wędruje na wschód

Alan - wilk z obrożą telemetryczną założoną przez niemieckich naukowców, wciąż podąża na wschód. Dotychczas pokonał ponad 870 km i pięć województw: lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Więcej szczegółów w Menu "Nasze projekty" w zakładce "Alan".

Nowa książka o wpływie dróg na zwierzęta

2009-05-27 | Nowa książka o wpływie dróg na zwierzęta

Ukazało się nowe, tym razem angielskojęzyczne, wydanie książki "Zwierzęta a drogi" ("Animals and Roads. Methods of mitigating the negative impact of roads on wildlife"). Autorami książki są: prof. W. Jędrzejewski, dr S. Nowak, mgr R. Kurek, mgr inż. R. W. Mysłajek, mgr K. Stachura, dr B. Zawadzka i dr M. Pchałek. Wydawnictwo ukazało się nakładem Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy ds. transgranicznej ochrony przyrody

2009-05-26 | Spotkanie polsko-niemieckiej grupy ds. transgranicznej ochrony przyrody

W dniu 26 maja 2009 r. w Dreźnie odbyło się posiedzenie Polsko – Niemieckiej Grupy Roboczej ds. Transgranicznej Ochrony Przyrody, w którym uczestniczyli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ze Szczecina, Wrocławia i Gorzowa, Federalnego Ministerstwa Środowiska Niemiec oraz z ministerstw środowiska Krajów Związkowych Saksonii i Brandenburgii. Zaproszonym ekspertem ze strony polskiej była dr Sabina Pierużek-Nowak - prezes SDN WILK. Spotkanie dotyczyło m. in. obszarów Natura 2000, ochrony i monitoringu transgranicznej populacji wilka oraz korytarzy ekologicznych.

Wielka wędrówka Alana

2009-05-21 | Wielka wędrówka Alana

Młody wilk od dwóch tygodni wędruje przez Polskę. Przemierzył już 620 km. O przebiegu jego wędrówki informuje naukowców umieszczony na szyi nadajnik z systemem GPS GSM. W połowie marca bieżącego roku, w Niemczech koło miejscowości Bad Muskau (Saksonia, kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej), dwa jednoroczne wilki zostały wyposażone przez naukowców w nadajniki telemetryczne z systemem GPS GSM, w ramach projektu badań nad dyspersją wilków, prowadzonego przez Federalną Agencję Ochrony Środowiska. Dwa tygodnie temu, jeden z oznakowanych wilków o imieniu Alan wyruszył w długą podróż. Przekroczył granicę polsko-niemiecką na południe od Forst. Od tego momentu naukowcy z biura Lupus w Spreewitz przesyłają informacje o miejscach pobytu Alana do biura Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, a nasi pracownicy monitorują jego wędrówkę na terenie Polski. W ciągu dwóch tygodni wilk przeszedł przez Lasy Zielonogórskie, przepłynął Odrę, przebył Puszczę Rzepińską, Puszczę Lubuską, Dolinę Noteci, Lasy Wałeckie, Bory Tucholskie, by następnie przedostać się na prawy brzeg Wisły. Dotychczas pokonał ponad 620 km i trzy województwa: lubuskie, zachodniopomorskie i pomorskie. Po drodze szczęśliwie przekroczył kilka ruchliwych dróg, między innymi najbardziej zatłoczoną drogę krajową nr 1, oraz ogrodzoną autostradę A1, gdzie wykorzystał jedno ze specjalnych przejść dla zwierząt. Wszystko wskazuje na to, że Alan niebawem dotrze w obszary zasiedlone przez populacje wilka w Polsce północno-wschodniej. Może tam znajdzie partnerkę i założy własną grupę rodzinną. Dotychczas niewiele wiadomo o mechanizmach, jakie rządzą długodystansowymi migracjami dużych drapieżników, trudno też określić co spowodowało, że to Alan wyruszał w tak długą podróż, a jego brat Karl (oznakowany w tym samym czasie) po 150 kilometrowej wyprawie w głąb Niemiec powrócił i pozostał w terytorium swojej watahy. Więcej szczegółów i mapa trasy którą pokonał Alan w zakładce "Alan" w menu "Nasze projekty".

Kolejny wilk zginął na polskich drogach

2009-05-14 | Kolejny wilk zginął na polskich drogach

Na drodze krajowej nr 1, w okolicach Otłoczyna (pod Toruniem), pod kołami samochodu zginął młody wilk. To już trzeci osobnik, który został zabity w ostatnich kilku latach w rejonie Puszczy Bydgoskiej. Dwa poprzednie zginęły na drodze łączącej Toruń z Inowrocławiem. Kolizje z pojazdami są najważniejszym czynnikiem śmiertelności w wielu kompleksach leśnych Polski. Pokazuje to jak ogromne znaczenie ma m. in. ochrona korytarzy ekologicznych oraz budowa przejść dla zwierząt, o które od wielu lat stara się Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Serdecznie dziekujemy Piotrowi Sewerniakowi za informacje o wypadku oraz lek. wet. Bartłomiejowi Woźniakowi, członkowi SDN WILK, za diagnozę obrażeń jakie odniósł wilk.

Wilczy Warsztat

2009-05-08 | Wilczy Warsztat

Kolejny Wilczy Warsztat zorganizowany przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", odbył się w Lasach Wałeckich w Polsce Zachodniej, w dniach 8-10 maja 2009. W warsztacie uczestniczyli członkowie i współpracownicy stowarzyszenia biorący udział w monitoringu wilka.

Szkolenie na temat szkód od wilków

2009-05-05 | Szkolenie na temat szkód od wilków

5-7 maja 2009, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" zorganizowało w Bornym Sulinowie szkolenie "Szkody od wilków - rozpoznawanie, szacowanie i zapobieganie". W szkoleniu wzięło udział 15 pracowników regionalnych dyrekcji ochrony środowiska z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego i podlaskiego.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski