Aktualności archiwum

Negocjacje ws. przejść dla zwierząt na A1

2008-10-30 | Negocjacje ws. przejść dla zwierząt na A1

Wzięliśmy udział w spotkaniu w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych zgody na realizację autostrady A-1, na odcinku Czerniewice-granica woj. kujawsko-pomorskiego i łódzkiego, które odbyło się w bydgoskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Planowany odcinek autostrady znajduje się na przecięciu z ważnym korytarzem ekologicznym służącym migracji zwierząt, dzieli również tutejszą populacje wilka. Z tego powodu SDN WILK od dłuższego czasu lobbuje na rzecz budowy szeregu przejść dla zwierząt.

XXI Konferencja Chiropterologiczna

2008-10-26 | XXI Konferencja Chiropterologiczna

W dniach 24-26.10.2008. w Sierakowie odbyła się XXI Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna. Podczas niej przedstawiliśmy dwa referaty - "Wybrane aspekty zimowania nietoperzy w jaskiniach Beskidu Śląskiego" (R. W. Mysłajek, C. Szura, K. Kurek) oraz "Przywiązanie nocka rudego i gacka brunatnego do miejsc rojenia w Beskidzie Śląskim" (K. Kurek, R. W. Mysłajek).

2008-10-06 | "Gazeta Wyborcza" pisze o projekcie SDN WILK

"Gazeta Wyborcza" zamieściła artykuł o wynikach badań prowadzonych przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" nad populacją wilka zamieszkującą Bory Dolnośląskie - największy kompleks leśny zachodniej Polski, położony przy granicy z Niemcami. Badania te są elementem większego projektu monitoringu wilków w środkowej i zachodniej części Polski, realizowanego od 2001 roku. Sytuacja w Borach Dolnośląskich jest o tyle ciekawa, że po stronie niemieckiej żyje 5 wilczych watah, z których jedna zamieszkuje obszar po obu stronach granicy i regularnie przekracza Nysę Łużycką. W ramach projektu oceniamy rozmieszczenie i liczebność miejscowej populacji drapieżnika, badamy skład pokarmu wilków i zbieramy próby do badań genetycznych i parazytologicznych.

Nowe wydawnictwo o nietoperzach Beskidu Śląskiego

2008-10-01 | Nowe wydawnictwo o nietoperzach Beskidu Śląskiego

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" opublikowało książeczkę edukacyjną pt. "Nietoperze Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Poradnik ochrony". Wydawnictwo, którego autorami są mgr inż. Robert W. Mysłajek, dr Sabina Nowak i mgr Korneliusz Kurek, prezentuje wyniki badań prowadzonych przez nas od ponad 13 lat nad nietoperzami Beskidu Śląskiego. W książeczce znalazły się nie tylko informacje o samych nietoperzach, ale także o metodach ich ochrony. Publikację wsparło Starostwo Powiatowe w Cieszynie oraz Krajowy System Informacji o Bioróżnorodności.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski