Aktualności archiwum

Wilczy wykład w Węgierskiej Górce

2017-11-18 | Wilczy wykład w Węgierskiej Górce

Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" poprowadził wykład o wilkach dla uczestników Herbaciarni Literackiej organizowanej cyklicznie w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce koło Żywca.

Wykład w austriackim Wolf Science Centre

2017-11-14 | Wykład w austriackim Wolf Science Centre

Na zaproszenie prof. Friederike Range z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu odwiedziliśmy austriackie Wolf Science Center i przedstawiliśmy wykład o ekologii, behawiorze i ochronie wilków w Polsce. Prelekcji, zaprezentowanej przez Sabinę Nowak i Roberta Mysłajka, wysłuchało kilkudziesięciu studentów i pracowników wilczego centrum badawczego w Ernstbrunn.

Wilk

2017-11-12 | Wilk "Pogranicznik" uratowany

Kolejny wilk uwięziony we wnykach został uratowany dzięki poświęceniu i współpracy grupy wspaniałych ludzi. W sobotę, tuż przy granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego, strażnicy graniczni z Placówki SG w Węgorzewie natrafili na dorosłego samca wilka złapanego w pętlę ze stalowej linki. Informację szybko przekazano do Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Rozpoczęły się poszukiwania osób, które pomimo świątecznego weekendu podjęłyby się akcji ratunkowej w trudnych warunkach terenowych. Z pomocą przybył doświadczony już w tego typy działaniach lek wet. Jacek Kopczyński z Przychodni Weterynaryjnej AMIGO-VET z odległej o blisko 200 km Nidzicy. W akcji uwalniania wilka uczestniczył Dariusz Morsztyn z Republiki Ściborskiej oraz niezawodni strażnicy graniczni z Węgorzewa. Zwierzę przetransportowano do prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku, gdzie wraca do zdrowia pod opieką Lecha Serwotki i Jacka Kopczyńskiego. Wcześniej w tym miejscu rehabilitowane były dwa inne wilki - Napromek i Kampinos. Nowy kuracjusz otrzymał imię "Pogranicznik" na cześć strażników granicznych z Węgorzewa. Za pomoc i determinację w ratowaniu wilka dziękujemy wicestaroście węgorzewskiemu Krzysztofowi Kołaszewskiemu oraz Marii Mellin. Mamy nadzieję, że Pogranicznik szybko odzyska siły i wróci do lasu.

Natura 2000 Jezioro Kubek

2017-11-06 | Natura 2000 Jezioro Kubek

Jednym z ważnych elementów naszej działalności są badania naukowe wspierające ochronę przyrody. Eksperci stowarzyszenia wykonują m.in. opracowania dla instytucji zarządzających środowiskiem. Ostatnio ukończyliśmy prace nad oceną stanu ochrony wilka w obszarze Natura 2000 Jezioro Kubek (PLH300006) dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Ten niewielki obszar Natura 2000 chroni fragment terytorium jednej z grup rodzinnych wilków zamieszkujących Puszczę Notecką. Prace nad ekspertyzą prowadzili dr Sabina Nowak, dr hab. Patrycja Tomczak i dr inż. Robert Mysłajek, a także nasi niezawodni współpracownicy, z którymi od dekady tropimy noteckie drapieżniki.

Wykład

2017-11-01 | Wykład "Prywatne życie wilków" już online

W naszym kanale YouTube można już zobaczyć wykład "Prywatne życie wilków", zaprezentowany przez dr Sabinę Nowak i dr. Roberta Mysłajka podczas Wolfskin Stories Event w Warszawie, 28 października 2017 r. Film zawiera również tłumaczenie na język migowy wykonane przez tłumaczki akcji Głucha Polka Potrafi. Zapraszamy do oglądania.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski