Aktualności archiwum

Debata o wilkach w Parlamencie Saksonii

2018-05-15 | Debata o wilkach w Parlamencie Saksonii

Dziś w Komisji ds. Środowiska Saksonskiego Landtagu odbyło się publiczne wysłuchanie i debata w sprawie postępowania z wilkiem. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele hodowców, myśliwych i przyrodników, a także zaproszeni eksperci, wśród których znalazła się także dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk"

Kampinos wędrowiec

2018-05-04 | Kampinos wędrowiec

Czy pamiętacie Kampinosa – pierwszego od dziesięcioleci wilka wychowanego w Puszczy Kampinoskiej, który w marcu 2017 r. wpadł pod samochód i dzięki wysiłkowi wielu osób został uratowany, zrehabilitowany, a potem w czerwcu 2017 r. uwolniony w Kampinoskim Parku Narodowym? Mamy nowe informacje o jego losach. Kampinos po paru miesiącach pobytu z rodzicami i rodzeństwem, wspólnych polowań i opieki nad kolejnym pokoleniem kampinoskich wilków, opuścił Puszczę Kampinoską i wyruszył na zachód. Dotarł do Lasów Gostynińsko-Włocławskich, gdzie przez następne kilka miesięcy zwiedzał najdalsze zakątki tego kompleksu leśnego. Jak wykazały kontrole miejsc jego pobytu, polował z sukcesem na jelenie i daniele. Wszystko wskazuje na to, że był w kontakcie z tamtejszymi wilkami. W marcu 2018 r. Kampinos przedostał się przez autostradę A2 i powędrował dalej na południowy-zachód, zatrzymując się po drodze w kilku mniejszych lasach i pokonując szczęśliwie wiele ruchliwych dróg. Od miesiąca jest w Lasach Milickich. Na początku maja sprawdzaliśmy miejsca, gdzie w ostatnich tygodniach spędzał najwięcej czasu. Ustawiliśmy tam fotopułapki. Odnaleźliśmy też resztki jego zdobyczy – starej łani jelenia. Kampinos spędził już na wolności 11 miesięcy i radzi sobie bardzo dobrze. Dzięki obroży GPS/GSM wiemy co się z nim dzieje i czy nie potrzebuje pomocy.

Publikacja o wilkach pogranicza słowacko-polskiego

2018-05-01 | Publikacja o wilkach pogranicza słowacko-polskiego

Nakładem słowackiego stowarzyszenia Fatranský spolok ukazała się książka będąca zbiorem referatów z konferencji „Výskum a ochrana Malej Fatry”. W jednym z rozdziałów przeczytacie o występowaniu wilka w zachodniej części Beskidów, na pograniczu polsko-słowackim. Tekst jest owocem współpracy przyrodników z Czech, Słowacji i Polski, w tym ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Współautorami artykułu są: dr Sabina Nowak, Robert Mysłajek i Michał Figura. Książka dostępna jest online. Badania czesko-słowacko-polskiego zespołu objęły przede wszystkim rejon Kysuc i Orawy wraz z częścią Beskidu Żywieckiego obejmującą masyw Wielkiej Raczy. W badaniach prowadzonych w latach 2011-2017 wykorzystano intensywne tropienia, rejestrację wycia, fotopułapki oraz analizy genetyczne oparte na identyfikacji osobników z wykorzystaniem 18 loci mikrosatelitarnych. Liczba wilków w grupach rodzinnych wahała się od 2 do 12 osobników, a liczba obserwowanych latem szczeniąt od 2 do 6. Analizy genetyczne wykazały stosunkowo szybką wymianę osobników w grupach, co prawdopodobnie jest wynikiem silnej presji łowieckiej na ten gatunek na Słowacji.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski