Aktualności

2012-04-30 | Nie strasz rysia! Zadbaj o proekologiczny wizerunek Twojej firmy!

„Nie strasz rysia”

Zadbaj o proekologiczny wizerunek Twojej firmy

Wizerunek Twojej firmy zależy także od tego, w jaki sposób traktujesz przyrodę! Z całą pewnością klienci nie zaufają firmie, której pracownicy, w trakcie imprez integracyjnych płoszą dzikie zwierzęta lub budzą je z zimowego snu, niszczą zagrożone wyginięciem rośliny lub bezprawnie poruszają się po obszarach chronionych. Dobra marka Twojej firmy to rzecz bezcenna. Dlatego warto postarać się o jej pozytywne postrzeganie także w czasie integracji i wypoczynku Twoich pracowników. Niech Twoja firma będzie przykładem proekologicznych rozwiązań i wzorem do naśladowania! To nie jest trudne! Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Zanim wybierzesz którąś z imprez integracyjnych oferowanych przez liczne firmy, sprawdź dokładnie, jakie atrakcje są proponowane dla Twoich pracowników oraz gdzie ta impreza ma się odbyć

  1. Jeśli wśród atrakcji proponowana jest jazda samochodami terenowymi, quadami, motocyklami czy skuterami śnieżnymi po lesie lub innych obszarach, które nie są specjalnie przeznaczone do tego celu - zażądaj od organizatora imprezy okazania odpowiedniego zezwolenia na jazdę w takim terenie. Pamiętaj, że na poruszanie się pojazdami silnikowymi nawet po „zwykłym” lesie musisz mieć zezwolenie zarządcy terenu, czyli na przykład odpowiedniego nadleśniczego, a jeśli jest to teren chroniony – Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Brak takiego zezwolenia może zakończyć imprezę interwencją straży leśnej, parkowej lub Policji.
  2. Nie zgadzaj się na jazdę off-road korytami rzek i potoków. To szczególne barbarzyństwo, powoduje zanieczyszczanie wody paliwem i smarami.
  3. Nie zgadzaj się na przeprowadzenie imprezy, która ma w programie jazdę off-road pojazdami silnikowymi lub też elementy survivalu, w obszarach chronionych – rezerwatach, parkach narodowych, krajobrazowych, obszarach Natura 2000, itd.
  4. Jeśli impreza zawiera gry terenowe, paintball lub survival na terenach leśnych, zażądaj od organizatora uzgodnień z zarządcą terenu czyli właścicielem, nadleśniczym, Dyrektorem Parku, Dyrektorem RDOŚ, itp.
  5. Nie zgadzaj się na używane fajerwerków, broni oraz urządzeń emitujących głośną muzykę podczas imprezy odbywającej się wewnątrz lasu lub na jego obrzeżach. Fajerwerki i inne głośne dźwięki wywołują panikę u wszystkich dzikich zwierząt, podobnie jak u psów i kotów.
  6. Podczas zajęć integracyjnych na świeżym powietrzu nie akceptuj niszczenia zieleni oraz pozostawiania śmieci i odpadków żywności, a także wszelkich trwałych śladów i konstrukcji. Pamiętaj, że najsmaczniejsza kiełbasa z grilla lub pachnąca jedzeniem torebka foliowa może poważnie zaszkodzić dzikim zwierzętom, a kosze w lesie są chętnie przez nie przeszukiwane.
  7. Podczas wszelkich wypraw po terenach leśnych nie akceptuj wchodzenia do stref ochronnych wokół miejsc rozrodu i hibernacji chronionych gatunków zwierząt, natomiast w obszarach chronionych przestrzegaj obowiązujących tam zasad.
  8. Nie akceptuj eksploracji jaskiń lub fortyfikacji, szczególnie zimą, gdy są one miejscem hibernacji ściśle chronionych nietoperzy. Jeśli w programie jest zwiedzanie takich obiektów w okresie letnim - sprawdź w odpowiedniej regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, czy są one udostępnione do masowej turystyki. Nie zgadzaj się na wykorzystywanie pochodni oraz otwartego ognia podczas wypraw, ani na pozostawianie znaków i innych śladów na ścianach jaskiń i fortyfikacji.
  9. Nie akceptuj palenia ognisk poza wyznaczonymi do tego miejscami. Pamiętaj, że organizowane w lesie nocne ogniska ze śpiewami płoszą zwierzęta, których aktywność zaczyna się po zmroku. Latem mają one zaledwie 3-5 godzin na znalezienie pokarmu! Nie pozwól, by głodowały tylko dlatego, że Ty i Twoi pracownicy chcecie się zintegrować.
  10. Przedkładaj przyjazne środowisku formy spędzania czasu takie jak: piesze wędrówki, wyprawy rowerowe, narty biegowe lub spływy kajakowe nad hałaśliwe quady, motocykle crossowe, skutery śnieżne, samochody terenowe i motorówki.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski