Aktualności

5 lipca 2008r. w Przysłupiu k/ Cisnej w „Siedlisku Brzeziniak” odbyło się otwarcie wernisażu wystawy artystycznej pt. „O wilku mowa”. Zorganizowanie tej wystawy stało się uwieńczeniem całorocznej pracy osób zrzeszonych wokół społecznej inicjatywy klubu – Klubu Przyjaciół Dużych Drapieżników, które dały sobie prawo do mówienia o sprawie wilka.

Na wystawie zostały zaprezentowane prace twórców związanych z Bieszczadami i ich przyrodą. Dziękujemy artystom za kreatywną wypowiedź i odwagę, gdyż niełatwy to temat, budzący rozmaite emocje. Prace przygotowywane były przez trzy miesiące pełne refleksji. Okazało się bowiem, iż malowanie wilka niesie z sobą ogromny ładunek emocjonalny. Otóż wielu z artystów zastosowało symbolikę w swoich pracach, aby ukazać jak tajemnicze to jest zwierzę, nie oddzielone od przyrody, doskonale w niej się kamuflujące. Zostały podjęte próby wtopienia go w krajobraz, gdyż wiedząc, że żyje wśród nas wciąż jest niewidoczny dla ludzkiego oka. Większości twórców kojarzy się z wolną, dziką naturą, autonomicznością,
z życiem w gromadzie i doskonałym współistnieniem z przyrodą.

Pan Andrzej z Gdańska – obserwator wystawy – mówił, że jego zdaniem ważna jest ta wystawa chociażby ze względu na to, że przybliża ludziom niesłusznie skarykaturowaną postać wilka i uświadamia jego rolę w przyrodzie.

Wspaniałym i urozmaicającym elementem wystawy był spektakl w wykonaniu Koła Młodych Przyrodników „Czarny Bocian” ze szkół podstawowych w Cisnej i Wetlinie.
Na potrzebę wernisażu został zaadoptowany tekst dr Wojciecha Śmietany pracownika Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, który od 20 lat zajmuje się badaniami dużych drapieżników w Bieszczadach. Przedstawienie pt. „Wilk w sądzie” miało na celu ukazanie, iż wilk nie zakłóca ekosystemu, wręcz jest niezbędnym jego ogniwem. Młodzi aktorzy w finalnej scenie wzruszająco krzyczeli: uwolnić wilka!! Głos większości był dla sędziego argumentem do oswobodzenia głównego bohatera.
Józef Staszyński przeczytał fragment przejmującego tekstu autorstwa Andrzeja Strumiłło
i Tomasza Konarskiego z albumu fotograficznego Tadeusza Budzińskiego pt. „Wilk” (wyd. Bosz), ukazującego niezwykłość tego zwierzęcia.

Agnieszka Słowik-Kwiatkowska inicjatorka, aranżer i reżyser tego wernisażu zaprosiła również Chór Kameralny z Cisnej, w którym sama występuje. Tak więc w to popołudnie zaśpiewaliśmy wspólnie pieśni z pogranicza polsko - ukraińskiego, jak i do słów wiersza Harasymowicza i Okudżawy.

Po wernisażu spotkaliśmy się na tarasie, przy lampce wina. Zasiedliśmy w wiklinowych fotelach i znów „Siedlisko Brzeziniak” spowiły dźwięki gitary i radosny śpiew przybyłych gości.
Pragniemy podziękować niepisanym mecenasom i gospodarzom Państwu Agnieszce i Krzy-sztofowi Banaszkom za udostępnienie sali na tą wystawę.
Prace można oglądać przez całe wakacje w „Siedlisku Brzeziniak” w Przysłupiu k/Cisnej. Istnieje możliwość ich zakupu.

Katarzyna Smolarek

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski