Aktualności

2017-08-29 | Kampinos z rodziną

Sabina Nowak, Robert W. Mysłajek, Maciej Szewczyk, Natalia Niedźwiecka

 

Kampinos z rodziną

 

Badania DNA potwierdziły, że wilk Kampinos powrócił do swojej rodziny.

 

Wilk Kampinos, który po kolizji z samochodem został wyleczony i wypuszczony 7 czerwca 2017 r. w Kampinoskim Parku Narodowym, jest monitorowany za pomocą obroży telemetrycznej z systemem GPS GSM. GPS automatycznie lokalizuje pozycje wilka, a zebrane dane są przesyłane do odbiornika poprzez system telefonii GSM. Jednak, by przekonać się czy Kampinos przebywa z grupą rodzinną konieczne są dodatkowe badania z wykorzystaniem analiz DNA.

Miejsca, w których przebywał Kampinos są, po ich opuszczeniu przez wilka, dokładnie sprawdzane. Czasami udaje się w nich odnaleźć wilczą sierść lub świeże odchody, a z takiego materiału można wyodrębnić DNA umożliwiające identyfikację osobników. Zajmują się tym biolodzy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz Grupy Genetyki Konserwatorskiej z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW.

Od wypuszczenia Kampinos był bardzo aktywny. Już po trzech miesiącach użytkowany przez niego terytorium miało powierzchnię ok. 150 km2. Najwięcej czasu wilk spędzał w najbardziej zalesionej i zabagnionej, a przez to rzadziej odwiedzanej przez ludzi zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Kontrola miejsc, w których przebywał Kampinos potwierdziła m.in., że bierze on udział w polowaniach na łosie. Co więcej, badania genetyczne sierści i odchodów odnalezionych w miejscach żerowania i odpoczynku wykazały, że Kampinos posilał się w towarzystwie brata i matki. Zatem wszystko wskazuje na to, że wilk na dobre przyłączył się do grupy rodzinnej. Analizy DNA udowodniły również, że rodzice Kampinosa - założyciele wilczej grupy w Puszczy Kampinoskiej nadal są jej przywódcami.

 

Przekaż 1% podatku na rzecz stowarzyszenia.

Dowiedz się więcej.



Nasz profil na Facebook Nasz profil na YouTube

Projekt i wykonanie: maszyna.pl
English
Polski